Лідери продажів серверів DELL в Україні.

Швидкий пошуковий фільтр серверів DELL

DAS, NAS и SAN

Короткий огляд Систем зберігання Даних DAS, NAS і SAN

NAS, DAS і SAN - це різні методи зберігання даних, кожен з унікальними характеристиками. Вони не взаємовиключають один одного - можна міксувати, можна використовувати окремо. 

DAS (Direct-Attached Storage) - це зовнішній пристрій або внутрішній накопичувач, під'єднаний безпосередньо, не через загальну мережу, до одного сервера (іноді до кластеру), ПК або до робочої станції. Найчастіше під'єднують за інтерфейсами FC, SATA, eSATA, SAS, USB і Thunderbolt. Де-факто DAS - це швидке (якщо інтерфейс швидкий) локальне сховище, доступне тільки тому пристрою, до якого воно підключено. Жорсткий диск всередині вашого ПК теж свого роду DAS.

У сучасних зовнішніх DAS-пристроїв є резервні блоки живлення, вбудоване охолодження, дискові контролери і можливість створення RAID-масивів, щоб розвантажити основний контролер сервера.

Приклад використання DAS: Компанія займається продакшеном відео і використовує DAS-пристрій (зі своїм блоком живлення та охолодженням) для зберігання великих файлів і роботи з ними без копіювання. Цей DAS під'єднаний через Thunderbolt безпосередньо до робочої станції - без проміжного комутатора. Монтажер отримує швидкий доступ до даних і високу продуктивність сховища в режимі реального часу під час редагування відео. Але для доступу до відео з інших пристроїв компанія використовує NAS і хмарні сховища.

NAS (Network Attached Storage) - це спеціалізований пристрій або пристосований сервер для зберігання файлів із мережевим підключенням. Іноді навіть роблять NAS із ПК, але такий пристрій програє спеціалізованому NAS-серверу за продуктивністю та/або доступністю, та/або надійністю. У NAS може бути своя СГД або дискова полиця (JBOD, just-a-bunch-of-disks). Так-так, до NAS можна підключити і DAS.

Як правило, NAS підключають до основних серверів, робочих станцій або ПК через Ethernet. Оскільки NAS зберігає файли, то і протоколи підключення файлові: SMB/CIFS, NFS, FTP, SFTP, HTTP, WebDAV, DC, BitTorrent та ін.

Приклад використання NAS: У компанії є мережа для централізованого зберігання та обміну файлами між співробітниками. Вся корпоративна інформація, документи, зображення та відеофайли зберігаються на NAS-сервері. У кожного співробітника є швидкий і зручний доступ до даних з будь-якої точки мережі. Усі файли захищені налаштуваннями доступу та шифрування. Від втрати даних захищає резервне копіювання, а від зупинки роботи серверні технології високої доступності.

SAN (Storage Area Network) - це не просто пристрій, а інфраструктурне рішення для централізованого або розподіленого зберігання, обміну та управління даними. SAN не зберігає файли, як NAS, а надає блочне сховище. З апаратного погляду це може виглядати так: сервери + СЗД + комутатори + патч-корди + системи моніторингу та управління + системи резервного копіювання + DAS і навіть NAS.

SAN дає високу продуктивність і гнучкість, дає змогу архівувати, резервувати та відновлювати дані після збоїв. Ідеальне рішення для великих компаній і складних інфраструктур. Зазвичай працює за протоколами Fibre Channel, iSCSI, Fibre Channel over Ethernet (FCoE) і NVMe over Fabrics (NVMe-oF). Іноді використовують кілька протоколів паралельно.

Приклад із SAN: Фінансова компанія використовує SAN для централізованого зберігання та обробки критично важливих фінансових даних (транзакційні записи, клієнтські рахунки та історія операцій). SAN надає швидке, масштабоване і відмовостійке сховище, яке розшарюється між кількома серверами для спільного доступу та обробки даних. Відмовостійкість досягається реплікацією даних між різними дата-центрами та використанням RAID-масивів для захисту від збоїв дисків. Масштабованість - за рахунок легкої інтеграції нових сховищ і можливості розширення старих.

Усе це гарантує швидкий доступ до фінансових транзакцій і дотримання суворих стандартів безпеки та резервного копіювання даних, що критично важливо у фінансовому секторі.

Важливість вибору між DAS, NAS і SAN для зберігання даних у компанії
Зазвичай NAS - хороший варіант для невеликих і середніх компаній, оскільки він легший у налаштуванні та використанні. DAS - для локальних завдань з високою продуктивністю, а SAN - для корпоративних і високонавантажених середовищ, де потрібна висока відмовостійкість і продуктивність для обробки великих обсягів даних. Усе це можна використовувати разом, комбінувати для вирішення різних завдань в одній інфраструктурі.

Спільне використання даних.

 • DAS: Підходить для одного сервера або програми.
 • NAS: Підтримує безліч користувачів і додатків через мережеві протоколи.
 • SAN: Спільне використання даних між декількома серверами, ідеально підходить для великої кількості користувачів і додатків.

Продуктивність.

 • DAS: Висока продуктивність для окремих серверів.
 • NAS: Середня продуктивність, підходить для загального доступу до файлів, але не завжди ідеальна для додатків з високими вимогами до продуктивності.
 • SAN: Висока продуктивність, особливо за умови використання хороших контролерів і швидкісних інтерфейсів Fibre Channel, Ethernet або взагалі будь-якої IB.

Масштабованість.

 • DAS: Мала масштабованість. Вертикальна обмежена можливостями корпусу пристрою і пропускною спроможністю інтерфейсу, а горизонтальна - кількістю роз'ємів у сервері/ПК.
 • NAS: Середня масштабованість. Є кластеризація, розширення сховищ, але зі збільшенням обсягу даних можуть бути проблеми з продуктивністю (якщо система заздалегідь не спроектована з урахуванням високого навантаження).
 • SAN: Висока масштабованість. Дозволяє додавати СГД і сервери без переривання роботи системи. Розподілена інфраструктура дає змогу розподіляти навантаження і нарощувати продуктивність системи в реальному часі.

Складність управління.

 • DAS: Простий у встановленні та налаштуванні, але кожен пристрій потрібно обслуговувати окремо, що проблемно за великої кількості серверів і DAS.
 • NAS: Відносно простий в управлінні завдяки підключенню до мережі та централізованому доступу до файлів. Але при масштабуванні та збільшенні кількості користувачів потрібне уважне управління (наприклад, налаштування безпеки, включно з правами доступу).
 • SAN: Складніший у налаштуванні та управлінні. Потрібні спеціалізовані навички адміністрування. Але рівень контролю і керованість вкрай високі.

Інвестиції.

 • DAS: Низькі витрати на початкову установку, але масштабування - це купівля нових пристроїв, накопичувачів і подорожчання обслуговування.
 • NAS: Середні витрати, гарне співвідношення вартість/продуктивність, але обмеження у файловому зберіганні.
 • SAN: Високі початкові витрати через купівлю обладнання та розгортання мережевої інфраструктури. Потрібен кваліфікований (читай - високооплачуваний) персонал для обслуговування. Але в довгостроковій перспективі це економічно вигідні інвестиції, особливо для великих компаній.

Безпека і надійність.

 • DAS: Відносно високий рівень надійності, оскільки сховище прямо підключено до сервера, а це мінімум точок відмови. Безпека також висока, оскільки немає мережевого підключення, а отже, для доступу до даних потрібен доступ до сервера.
 • NAS: Висока надійність за умови налаштованого резервування даних і дублювання точок відмови (БЖ, накопичувачі тощо). Практично всі NAS-системи, крім простих домашніх, підтримують RAID-масиви для захисту від збоїв дисків. Високий рівень безпеки, але потрібне правильне налаштування системи управління доступом і шифрування даних (оскільки є мережевий доступ до даних).
 • SAN: Максимальна надійність і доступність за правильного і ретельного налаштування. Можна реалізувати автоматичне резервування і віддзеркалення даних, шифрування, RAID-масиви, кластеризацію. Для підвищеної безпеки потрібні засоби моніторингу, контролю доступу, журналювання та аудиту.

Для отримання більш детальної інформації про сервери Dell, ви можете ознайомитися на нашому сайті SERVER SOLUTIONS,  щоб дізнатися вартість сервера перейдіть за посиланням Конфигуратор Сервера DELL.

Залишити коментар

Будь ласка, зверніть увагу, коментарі повинні бути затверджені перед публікацією.