Лідери продажів серверів DELL в Україні.

Відмінності та сфера застосування жорстких дисків із форм-фактором 2.5" і 3.5" Server Solutions

Відмінності та сфера застосування жорстких дисків із форм-фактором 2.5" і 3.5"

На ринку жорстких дисків регулярно відбуваються зміни, які часто залишаються непоміченими споживачами. Проте, деякі зміни не помітити просто неможливо.

Сьогодні виробники жорстких дисків виробляють два основних формати вінчестерів - з форм-фактором 3.5" і 2.5" дюйма.

Часто, замість вказівки конкретного форм-фактора жорсткого диска в дюймах (а подвійною лапкою позначається саме дюйм), постачальники комп'ютерного обладнання використовують абревіатури SFF і LFF, скорочення фраз Small Form Factor і Large Form Factor, відповідно. Таким чином, жорсткі диски меншого форм-фактора 2.5" мають позначення SFF, тоді як 3.5'' позначені як LFF.

Не секрет, що в сучасних високопродуктивних жорстких дисках форм-факторів 3.5" і 2.5" виробники використовують пластини однакового розміру - від 2.5" HDD. Тому, найчастіше, і ємність, і параметри продуктивності 2.5" і 3.5" моделей жорстких дисків одного виробника виглядають однаково. Ба більше, деякі виробники оголосили про припинення виробництва високопродуктивних жорстких дисків розміру 3.5", залишивши топові моделі HDD тільки у форм-факторі 2.5". Доступність високопродуктивних жорстких дисків форм-фактора 3.5" неухильно знижується.

Виходячи з реалій сучасного ринку, виробники вважають економічно недоцільним використання більше 2-х пластин всередині одного жорсткого диска. Для довідки, в жорсткий диск форм-фактора 2.5" (заввишки 15мм) можливо встановити до 3-х пластин, а в 3.5" HDD - до 5 пластин.

Що ж робити тим споживачам, які не можуть або не хочуть (з різних причин) використовувати сучасні жорсткі диски форм-фактора 2.5"?

Виробники пропонують проміжне рішення - використання 2.5" жорстких дисків у форм-факторі 3.5". Як 3.5" жорсткий диск пропонується звичайний 2.5" жорсткий диск, встановлений на заводі виробником у спеціальний металевий монтажний корпус - каретку. Слід зауважити, що вилучення цього жорсткого диска з монтажного корпусу у деяких виробників несумісне з гарантією. З безсумнівних плюсів такої конструкції слід зазначити те, що інженери компаній-виробників точно прораховують габарити і жорсткість конструкції, гарантують стандартне для 3.5" жорстких дисків розташування роз'ємів і монтажних отворів, забезпечують оптимальність охолодження встановленого всередину жорсткого диска.

Якщо перехід на менший форм-фактор неминучий, що дасть споживачам перехід на 2.5" форм-фактор жорстких дисків?

Очевидно, що чим менші габарити жорсткого диска, тим більше таких жорстких дисків має поміститися всередину сервера.

На сьогоднішній день, в сервери для монтажу в стійку традиційно встановлюється наступна кількість жорстких дисків:

2.5" форм-фактор жорстких дисків Server Solutions

Як уже було сказано раніше, в сегменті жорстких дисків корпоративного класу, максимальна ємність дисків двох різних форм-факторів - однакова, виходячи з цього, застосування дискової підсистеми з відсіками 2.5" дає змогу подвоїти максимальну загальну ємність сховища. І навіть у разі використання жорстких дисків низького цінового діапазону, в якому, на сьогодні, максимальний об'єм жорстких дисків форм-фактора 3.5" приблизно у 2 рази більший, ніж у 2.5" дисків, максимальна ємність дискових підсистем з відсіками різного форм-фактора буде приблизно однаковою. У загальному випадку (як видно з таблиці), в сервери можливо встановити в 2 рази більше жорстких дисків форм-фактора 2.5", порівняно з серверами такого ж розміру, але з 3.5" жорсткими дисками.

Server Dell R750 Server Solutions

Як додатковий бонус застосування 2.5" жорстких дисків, очевидно, що завдяки меншим габаритам (2.5" диск менший за 3.5" диск у глибину) дискова підсистема в сервері займає менший об'єм, що дає змогу виробникам трохи зменшити габарити серверів. Також слід зауважити, що більшість сучасних SSD (твердотільних накопичувачів) випускають у форм-факторі 2.5", і використання в сервері 2.5" відсіків гарантує сумісність під час установлення SSD-накопичувачів, і, що особливо актуально, у майбутньому - під час можливої модернізації сервера.

Жорсткі диски менших розмірів активно використовуються в системах з невеликими габаритами, в серверах високої щільності монтажу, модульних і блейд-серверах.

Такий параметр, як максимальний об'єм дискового простору, звісно, важливий, але не завжди. У дискових підсистемах серверів корпоративного класу продуктивність дискової підсистеми (кількість операцій введення-виведення за секунду, IOPS) набагато важливіша за загальну ємність дискового сховища.

Кількість RAID-груп (LUN) дискової підсистеми та їхня продуктивність (IOPS) зростають зі збільшенням кількості під'єднаних жорстких дисків, тому очевидно, що більша кількість 2.5" дисків дасть серйозну перевагу порівняно з невеликим масивом із 3.5" HDD.

Для порівняння - два 2.5" жорсткі диски з 10.000rpm (обертів на хвилину) корпоративного класу на хорошому RAID-контролері перевершать за продуктивністю один 3.5" диск з 15.000rpm. При цьому, ціна двох 2.5" 10.000rpm дисків об'ємом по 300GB і одного 3.5" 15.000rpm диска об'ємом 600GB буде приблизно однакова.

Такий параметр, як лінійна швидкість читання/запису на зовнішніх треках, теоретично, має бути вищою у жорстких дисків 3.5", ніж у 2.5" (за однакової швидкості обертання шпинделя та за однакової щільності запису), просто за рахунок фізично більшого розміру пластин, але в реальності відмінності незначні, адже у високопродуктивних жорстких дисках різних форм-факторів найчастіше розміщені пластини однакового розміру.

У загальному випадку, чим більше в сервері жорстких дисків, тим більшим є електроспоживання (потужнішими мають бути блоки живлення), і більшим є тепловиділення (потужнішою має бути система вентиляції сервера і витрати на охолодження). Однак, порівняно з 3.5" моделями жорстких дисків, сучасні 2.5" жорсткі диски мають у 2 рази менше енергоспоживання (у всіх режимах) і, як наслідок, менше тепловиділення і витрати на охолодження. Таким чином, сервер із 24-ма 2.5" жорсткими дисками споживає електрики і гріє навколишній простір менше, ніж сервер із 12-ма 3.5" жорсткими дисками.

Надійності жорстких дисків завжди приділяється велика увага. За рахунок зменшення габаритів (і додаткових інженерних рішень) 2.5" жорсткі диски мають підвищену стійкість до вібрації та механічних впливів. Це підтверджується самими виробниками, напрацювання на відмову (MTBF) в останніх моделей 2.5" жорстких дисків становить 2 млн годин, порівняно з найкращими моделями 3.5" жорстких дисків, у яких MTBF декларується на рівні 1,3-1,6 млн годин.

І останнє, не дивлячись на те, що в серверах це не актуально, але 2.5" диски виробляють під час роботи трохи менший шум, порівняно з 3.5" моделями.

У підсумку, можна коротко сформулювати плюси і мінуси, а також сфери застосування жорстких дисків різних форм-факторів.

Переваги жорстких дисків у різних форм-факторах

3.5" LFF - більший обсяг одного диска, менша ціна за гігабайт:

за однакової щільності запису, на пластину більшого розміру поміщається більше інформації
максимальна ємність одного HDD більша (у сегменті жорстких дисків низького цінового діапазону)
дешевша вартість у перерахунку на гігабайт об'єму диска
2.5" SFF - більше ємності та продуктивності на одиницю простору, займану сервером або системою зберігання даних у стійці:

у 2 рази більша ємність зберігання в обмеженому просторі - менші габарити і, як наслідок, більша щільність ємності на одиницю об'єму простору (Гігабайт/см.куб) або на одиницю розміру сервера в стійці (Гігабайт/Unit)
вища продуктивність системи зберігання в обмеженому просторі - менші габарити і, як наслідок, більша щільність введення-виведення дискової підсистеми на одиницю об'єму простору (IOPS/см.куб) або на одиницю розміру сервера в стійці (IOPS/Unit)
у 2 рази менше енергоспоживання (у всіх режимах) і, як наслідок, менше тепловиділення і витрати на охолодження
підвищена стійкість до вібрації та механічних впливів, більш високе напрацювання на відмову (MTBF)
менший шум під час роботи

Сфери застосування жорстких дисків різних форм-факторів

3.5" LFF:

у традиційних серверах і системах зберігання даних, у яких розмір (габарити корпусу сервера) не є визначальним фактором - сервери загального призначення
у серверах або системах зберігання даних великої ємності, в яких не потрібна висока продуктивність - файл-сервери, архівні або резервні сховища, NAS, сервери відеореєстрації
2.5" SFF:

у системах, у яких невеликі габарити є визначальним фактором - 1U rackmount сервери
у серверах високої щільності монтажу, модульних і блейд-серверах
у системах із високою продуктивністю дискової підсистеми завдяки великій кількості швидких жорстких дисків - сервери додатків, оперативних баз даних
у системах із великою кількістю RAID-груп - сервери баз даних
у системах із максимальною надійністю всіх компонентів - відмовостійкі сервери
у системах із низьким або обмеженим енергоспоживанням - сервери хостингу, дата-центру

Як ми можемо допомогти?

Компанія Server Solutions займається продажем серверів Dell PowerEdge R760 та Dell PowerEdge R760xs по всій Україні, серед наших клієнтів малий, середній і великий бізнес. Якщо вам або вашому підприємству потрібна консультація і купівля якісного серверного обладнання, то вам слід звернутися до нас.

 

Залишити коментар

Будь ласка, зверніть увагу, коментарі повинні бути затверджені перед публікацією.