Лідери продажів серверів DELL в Україні.

Швидкий пошуковий фільтр серверів DELL

NAS (Network Attached Storage) - детальний розбір системи зберігання даних

NAS (Network Attached Storage) - детальний розбір системи зберігання даних

Зазвичай це окремий NAS-сервер (або кілька) із власною операційною системою, резервуванням і мережевими інтерфейсами для централізованого доступу до даних.

Особливості NAS:

 • Мережевий доступ: NAS використовує мережеве підключення, а значить можна отримати віддалений доступ до файлів з десятків і сотень пристроїв одночасно.
 • Централізоване зберігання: Не потрібно дублювати файли, простіше робити резервне копіювання, коли файл існує в єдиній версії.
 • Резервування даних: NAS часто має функції автоматичного резервного копіювання даних (зрозуміло, після налаштування).
 • Безпека даних: Є можливість шифрування та управління доступом до файлів для підвищеної безпеки.
 • Стрімінг: Можна використовувати як медіа-сервер, стрімити мультимедійний контент на інші пристрої в мережі.
 • Операційна система: Зазвичай NAS-пристрої мають власну повноцінну операційну систему (TrueNAS, XigmaNAS, OpenMediaVault, NAS4Free, Windows або Linux) для управління файлами та мережевої взаємодії.
 • Зручність використання: Багато NAS постачаються з інтуїтивними майстрами початкового налаштування - зручно для користувачів-початківців. Але для повноцінного розгортання в корпоративному середовищі потрібен фахівець, який адмініструватиме NAS-пристрій і мережу.
 • Протоколи: NAS працює з різними мережевими протоколами, наприклад, SMB/CIFS, NFS, FTP, SFTP, HTTP, WebDAV, DC, BitTorrent та ін.
 • Розширюваність: Легко розширюється додаванням накопичувачів або пристроїв зберігання.

Недоліки NAS:

 • Пропускна здатність мережі: Продуктивність NAS обмежена пропускною здатністю мережі.
 • Залежність від мережі: Якщо мережа впаде, у вас не буде доступу до NAS.
 • Безпека: Мережеве підключення вимагає додаткових заходів безпеки - контроль доступу, фаєрволи, шифрування тощо.
 • Складнощі в налаштуванні: Базові NAS для дому доволі прості у використанні та налаштуванні, але для корпоративних середовищ потрібно вивчити основи мережевих технологій та адміністрування.
 • Вартість: NAS-пристрої можуть дорого коштувати - залежить від накопичувачів та їхньої кількості, контролерів, мережевих плат і резервних комплектуючих.
 • Обчислювальні ресурси: Максимальний обсяг даних масштабується відмінно, але обчислювальні ресурси NAS зазвичай обмежені. Тому треба вибирати пристрій з урахуванням складності завдань і кількості користувачів мережі.

Сценарії, коли потрібен NAS
NAS - це гнучкий підхід до зберігання, а тому і сценаріїв використання дуже багато. Ось кілька з них:

 • Файловий сервер в офіс: Загальний доступ до робочих документів і файлів для співробітників. Централізоване зберігання, управління та резервне копіювання робочих даних.
 • Резервне копіювання та архівування: Автоматичне резервування файлів з різних пристроїв у мережі. Зберігання архівів - з можливістю відновлення після інцидентів.
 • Віддалений доступ до файлів: Мережевий доступ до файлів (через локальну та/або глобальну мережу). Можна працювати з файлами з будь-якої точки мережі - від різних приміщень до різних країн.
 • Відеоспостереження: NAS підходить для зберігання та архівування записів з відеокамер. Оператор зможе шукати записи в мережі та переглядати їх без копіювання.
 • Віртуалізація: Віртуальні машини хоста (або декількох хостів) можуть звертатися до NAS-сервера для централізованого доступу до файлів. Це допоможе з консолідацією файлів.
 • Мультимедійний сервер: Зберігання та стримінг мультимедійного контенту: фільми, музика, фото тощо. Наприклад, для кінотеатрів (зокрема домашніх).

Архітектура та компоненти NAS: 10 важливих пунктів

NAS можна зробити хоч із ПК, але сервери краще підходять під це завдання. Є готові NAS-пристрої "під ключ", а є сервери загального призначення, які можна пристосувати - тобто грамотно підібрати комплектуючі та ПЗ.

Нижче компоненти NAS, які потрібно врахувати під час проєктування системи. Конкретні характеристики пристрою залежать від вашого завдання, бюджету, вимог до відмовостійкості та безпеки.

 • Фізичне сховище і накопичувачі: Це фізичний пристрій (наприклад, сервер або СЗД з файловими протоколами) або група пристроїв (кластер) для зберігання даних. Всередину встановлюють жорсткі диски (HDD) або твердотільні накопичувачі (SSD). Якщо сервер і контролер підтримують, то накопичувачі можна організувати в RAID-масив (Redundant Array of Independent Disks) для підвищення відмовостійкості та/або продуктивності. У NAS-пристроях початкового рівня є по 1-2 відсіки для дисків, у дорожчих моделях - 4 і вище. Сервери можуть крутити по 6-12 і більше дисків. СГД - понад 24.
 • Живлення та охолодження: Для цілодобової роботи потрібне джерело безперебійного живлення (ДБЖ) і резервний блок живлення в самому пристрої. Якщо ваш NAS-пристрій - це пристосований сервер загального призначення (наприклад Dell R740xd), то йому знадобиться окреме приміщення з серверною стійкою та охолодженням.
 • Мережева плата: Найчастіше NAS під'єднують до мережі за допомогою RJ45-порту, але бувають й інші варіанти - залежить від мережевої плати сервера або моделі NAS. Для базових завдань потрібен щонайменше 1 Гбіт/с порт, а для просунутих від 2.5 до 10 Гбіт/с. Не всі NAS підтримують установку або заміну мережевих плат, тому вибирайте із запасом на майбутнє.
 • Процесор (CPU) і пам'ять (RAM): Процесор і оперативна пам'ять потрібні для опрацювання даних і мережевих запитів, управління файловою системою і достатньої продуктивності сховища даних. У готових NAS-пристроях уже інтегровані CPU (зазвичай простенькі ARM) і RAM (обсяг у недорогих системах невеликий, 2-4 ГБ). Але в серверах загального призначення потрібно вибрати щось з Intel Xeon і пам'ять підбирати. Відштовхуйтеся від 4 ядер і 4 ГБ RAM на 4 диски. Далі потрібно аналізувати і ретельно підбирати.
 • Інтерфейс управління: Інтерфейс управління дає змогу адміністраторам налаштовувати і контролювати параметри сховища, а також моніторити стан системи. У звичайних NAS це виглядає як звичайний робочий стіл ПК.
 • Операційна система (ОС): Операційна система NAS забезпечує захищений доступ, управління файловою системою, безпеку даних і підтримку мережевих протоколів. Приклади: FreeNAS (тепер TrueNAS Core), Synology DiskStation Manager (DSM), QNAP QTS, OpenMediaVault (OMV), Asustor ADM і Rockstor Games.
 • Протоколи доступу: Network File System (NFS) для UNIX-подібних систем і Server Message Block (SMB/CIFS) для Windows-систем, FTP (File Transfer Protocol), SFTP (SSH File Transfer Protocol і AFP (Apple Filing Protocol).
 • Резервування: Багато NAS-пристроїв дають змогу створювати резервні копії на зовнішні пристрої, інші NAS або в хмарні сховища. Зазвичай інструменти вбудовані, потрібно тільки вибрати дані, налаштувати розклад і вказати місце зберігання копій. Однак у серверах загального призначення резервування не завжди вбудоване (є обмежений функціонал у Windows Server і Linux-дистрибутивах) і потребує окремого ПЗ.
 • Засоби шифрування та безпеки: NAS може шифрувати дані на рівні папок і томів, а можуть на рівні протоколів SSL/TLS під час передавання даних мережею. Для безпеки можна налаштувати двофакторну автентифікацію, створювати облікові записи і групи користувачів з обмеженими правами доступу, централізовано керувати ними, використовувати антивірусне ПЗ, захищені протоколи SFTP і SSL-сертифікати.
 • Засоби моніторингу та журналювання: Журналювання дає змогу дізнаватися, хто, що і коли робив із файлами. Аудит доступу допомагає виявляти несанкціонований доступ, аномальну поведінку або порушення політик безпеки. Можна автоматизувати сповіщення про підозрілу активність (наприклад, повторювані невдалі спроби входу).

Для отримання більш детальної інформації про сервери Dell, ви можете ознайомитися на нашому сайті SERVER SOLUTIONS,  щоб дізнатися вартість сервера перейдіть за посиланням Конфигуратор Сервера DELL.

Залишити коментар

Будь ласка, зверніть увагу, коментарі повинні бути затверджені перед публікацією.